KATALOGI
Katalogi to dosyć popularna forma prezentacji firmy i oferowanych produktów znany od wielu lat i nadal cieszący się zainteresowaniem w wielu branżach. Szczególnie tych, gdzie odpowiednie trafienie do klienta ma istotne znaczenie. Druk katalogów ma duży sens w przypadkach, gdy proponowana oferta jest zbyt obszerna, aby zaprezentować ją w kliku prospektach czy zdaniach. Mniejsze firmy, lub też takie, których asortyment nie wymaga wielostronicowych publikacji, często korzystają z folderów reklamowych. Szczególnie katalogi upodobali sobie importerzy, eksporterzy, czy też producenci, którzy kierują swoją ofertę do różnego rodzaju pośredników. Trudno sobie nawet wyobrazić przedstawiciela handlowego, który nie ma katalogów z ofertą do pozostawienia swoim potencjalnym klientom. I pomimo, że w obecnych czasach znaczna część przedsiębiorców przekazuje informacje za pośrednictwem różnego rodzaju nośników cyfrowych, to jednak drukowane katalogi nadal są nie do przecenienia. Poza przedstawieniem produktów katalogi często mają o wiele większe znaczenie marketingowe. Jeśli są dobrze zaprojektowane i wykonane, pomagają w budowaniu pozytywnego wizerunku i statusu firmy. A to z kolei w znaczny sposób wpływa nie tylko na relacje z klientami, ale również na podejmowane przez nich decyzje w procesie zakupu.
Formatów katalogów jest bardzo dużo, jednak i tu spotykamy standardy. I trudno się dziwić, przecież materiały oparte o najpopularniejsze wzorce pomagają w wydrukowaniu zamówionej publikacji w rozsądnej i najbardziej ekonomicznej cenie. Katalogi najczęściej wykonywane są w formatach A4. Na kolejnych miejscach można uplasować format B4. Oczywiście dosyć często zdarzają się też i mniejsze, typu A5 i czy B5, jednak szczególnie te pierwsze kojarzą się raczej z książką, czy też szkolnym zeszytem. Katalog jeśli ma odnieść określony skutek i prawidłowo zaprezentować ofertę to musi mieć swoją wielkość. Dlatego Format A4 cieszy się największym zainteresowaniem. Trzeba też pamiętać, że odejście od standardowych rozmiarów może mieć znaczny wpływ na potencjalnego klienta, dlatego część firm swoje publikacje wykonuje w formie kwadratu lub zbliżonej, a czasem całemu katalogowi nadają zupełnie futurystyczny kształt.
Wiąże się to z podniesieniem kosztów produkcyjnych, jednak w szczególny przypadkach i takie zabiegi mają sens. Do druku katalogów najczęściej używa się innego papieru dla wnętrza niż dla okładki. Środek w zależności od potrzeb może być drukowane już na papierze offsetowym. Jednak ze względów estetycznych stosuje się częściej papier kredowy błyszczący lub matowy o gramaturze od 150g. Oczywiście można i zastosować papier 130g, jednak taką grubość raczej stosuje się do druku ulotek i strony w katalogu wykonane z takiego materiału prezentują się jako wiotkie. Do produkcji okładek można zastosować karton, czy grubszy papier kredowy. Jednak karton ze względu na swoją sztywność ma tu dość częste zastosowanie.
Katalogi drukuje się najczęściej w pełnym kolorze w oprawach klejonych. Oczywiście nie ma tu jednoznacznych schematów. Wszystko zależy od preferencji klienta. Jednakże stosowane są zarówno oprawy klejone jak i szyte. Uzależnione jest to często od objętości drukowanego katalogu. W druku można np środki wykonać z jednego koloru środka, a samą tylko okładkę w pełnym kolorze. Nie jest rzadkością zastosowanie w druku również kolorów dodatkowych. Ponadto na okładka znacznie częściej niż na stronach środkowych stosuje się uszlachetnianie
typu foliowanie czy też lakier UV.
Zapraszamy do składania zapytań o wycenę i zamówień na katalogi.